تاثیر روشنایی در طراحی داخلی را دست کم نگیرید

چکیده کوتاه مطلب

طراحی توسط نور و سایه تعریف شده است، و روشنایی مناسب بسیار مهم است – آلبرت هادلی   انتخاب روشنایی مناسب برای پروژه طراحی داخلی شما بیشتر از انتخاب یک لامپ زیبا یا یک چراغ منحصر به فرد اهمیت دارد. نورپردازی طراحی داخلی تاثیر بسیاری بر نگاه و احساس خانه شما دارد.   روشنایی می […]

طراحی توسط نور و سایه تعریف شده است، و روشنایی مناسب بسیار مهم است – آلبرت هادلی

 

انتخاب روشنایی مناسب برای پروژه طراحی داخلی شما بیشتر از انتخاب یک لامپ زیبا یا یک چراغ منحصر به فرد اهمیت دارد. نورپردازی طراحی داخلی تاثیر بسیاری بر نگاه و احساس خانه شما دارد.

 

روشنایی می تواند خلق و خوی را تغییر دهد یا اندازه یک اتاق را تغییر دهد. نوع روشنایی و جایی که استفاده می شود از جنبه های مهم طراحی داخلی به شمار میرود. نورپردازی طراحی داخلی مناسب می تواند آرامش را در یک فضا به ارمغان آورد و جلوه خوبی به دکوراسیون داخلی بدهد.

عملکرد نور

روشنایی نقش مهمی در هر پروژه طراحی داخلی دارد. شما می توانید تمام رنگ های مناسب و قطعات کامل مبلمان را برای یک فضا انتخاب کنید، اما اگر اتاق به درستی نورپردازی نشود، تمام این تلاش ها از بین خواهد رفت. به یاد داشته باشید، روشنایی شما نه تنها به ظاهر خوب، بلکه به یک کارایی خوب نیز نیاز دارد. لوسترها انتخاب خوبی برای ورود به سیستم ها، فضای باز و فضاهای بزرگ مانند یک اتاق ناهار خوری رسمی هستند. آنها همچنین همراه با ایجاد یک محیط خاص در فضا، روشنایی کلی عالی را ارائه می دهند. چراغ هایدیواری در راهروها، علاوه بر روشن کردن مسیر، عمق نیز به راهرو اضافه میکنند. در فضاهای اداری و کاری، روشنایی های وظیفه ای، بهترین نوع روشنایی به شمار میروند.

 

نورپردازی جهت دار

روشنایی طراحی داخلی را می توان برای روشنایی کلی استفاده کرد یا می توان آن را برای برجسته کردن عناصر طراحی خاص در یک فضا مورد استفاده قرار داد. از نورهای جزئی میتوان برای روشنایی موقعیتی استفاده کرد.  این نوع نور پردازی طوری قرار میگیرد که تابلوی نقاشی، مجسمه یا نقطه کانونی دیگری که برای ما مهم است را برجسته می کند. همچنین قابهای تصویری و آینه های ساخته شده با روشنایی داخلی وجود دارد که می تواند مناطق خاصی از فضا را روشن کند. روشنایی قابل انعطاف، پرتوهای عمودی نور را ایجاد میکند که این روشنایی وقتی در سقف کار گذاشته شود جلوه ی زیبایی ارائه میدهد.

 

فضا

هر دو نور طبیعی و مصنوعی به توهم ایجاد فضا کمک می کنند. این  کاربرد در هر فضیی از جمله مسکونی یا تجاری اینگونه عمل میکند. روشنایی طبیعی اگر در دسترس باشد، انتخاب ترجیحی است زیرا رنگ را بدون تغییر برجسته می کند. نور طبیعی رنگ ها را بهتر نشان می دهد و می تواند فضای بصری را با بازتاب سطوح تاریک در اطراف اتاق گسترش دهد. برای به حداکثر رساندن نور طبیعی، از پرده های حریر و برش خورده به جای پرده های سنگین استفاده کنید. اضافه کردن پنجره های بزرگتریکی دیگر از راه های عالی برای پر کردن فضا با نور طبیعی است. برای مکانی که افزودن نور طبیعی در آن امکان پذیر نیست، با استفاده از لامپ های گوشه ای و اتصالات سقف می توان اتاق را روشن کرد و یک فضای بصری بزرگتر ایجاد کرد.

اثرات نور بر روی رنگ

گزینه های روشنایی شما بر رنگ های اتاق تاثیر می گذارد. ممکن است دیده باشید رنگی که از فروشگاه خریداری میکنید، در فای شما متفاوت تر از فضای فروشگاه است. این امر به دلیل نحوه ی نورپردازی متفاوت شماست.  حتما قبل از خرید گزینه های رنگ مورد نظر خود را در فضای انتخابی امتحان کنید. اگر احساس می کنید اتاق بیش از حد تاریک است، قبل از انتخاب رنگ نهایی خود، لامپ هایی را اضافه کنید. اگر اتاق به نظر بیش از حد روشن باشد، ممکن است بخواهید انتخاب های روشنایی خود را تغییر دهید، گزینه های رنگ خود را تنظیم کنید یا سوئیچ های دیمر(کم کننده نور) را اضافه کنید.

 

روشنایی طراحی داخلی بدین معنی نیست که شما نمیتوانید به طور خلاقانه از انواع نورها برای فضای مورد نظرتان استفاده کنید. بلکه صرفا توصیه میشود نورپردازی مناسب باشد. پیدا کردن تعادل بین سبک و عملکرد میتواند از بزرگترین چالشها برای طراحی داخلی به شمار رود.

با رعایت اصول نورپردازی و طراحی میتوان یک پروژه موفقیت امیز را پشت سر گذاشت.

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *