تاثیر نورپردازی داخلی بر رنگ دیوارها

چکیده کوتاه مطلب

استفاده خلاقانه از نورپردازی داخلی و اجزای آن بر روی سطوح داخلی دیوارها ، با توجه به این واقعیت که دیوارهای داخلی یکی از مهمترین پیش نیازها در طراحی های معماری فضای داخلی ساختمان است ، یکی از ویژگی های زیباشناختی هر فضای داخلی است.   دیوارهای داخلی را می توان به عنوان بوم خالی […]

استفاده خلاقانه از نورپردازی داخلی و اجزای آن بر روی سطوح داخلی دیوارها ، با توجه به این واقعیت که دیوارهای داخلی یکی از مهمترین پیش نیازها در طراحی های معماری فضای داخلی ساختمان است ، یکی از ویژگی های زیباشناختی هر فضای داخلی است.

 

دیوارهای داخلی را می توان به عنوان بوم خالی هنرمند تجسم کرد. آنها سطوح صافی هستند که در آنها اشیاء یا فرمها را می توان نقاشی کرد یا بطور خلاقانه تغییر داد ، یا در آنها می توان آثار هنری را به کار برد.

از نظر زیبایی ، دیوارهای داخلی به منظور تقسیم فضا و سرگرمی بصری هستند ، همانطور که تصور می شود با رنگ آمیزی ، رنگ ، فرم ، بافت یا مواد تشکیل دهنده شان بر حالات روحی ما تأثیر می گذارد. اما آخرین خلاقیت در سطوح دیوارها این است که چراغها به خوبی تعبیه شده باشند و طراحی نورپردازی آنها طراحی خوبی ادشته باشند.

تدوین طرح روشنایی داخلی

یک طراح نورپردازی می داند که روشنایی و رنگ دیوارهای داخلی برای جذابیت بصری بسیار مهم است. بنابراین ضروری است که یک طرح نورپردازی طراحی شود که کل فضا را تکمیل کند ، نه اینکه زیبایی آن را کاهش دهد. بر این اساس ، یک طراح باید طرحی را ایجاد کند که سلسله مراتب دیوارها را نشان دهد ، که هر کدام دارای اهمیت مقایسه ای خاص خود در طرح روشنایی فضا هستند.

 • دیوارهای داخلی را که می خواهید رنگ کنید یا جلوه ای خاص به آن بدهید ، مشخص کنید.
 • قصد دارید حس و حال اتاق چطور باشد؟
 • این تصمیمی چه نقشی را در طراحی نور اتاق بازی میکند؟
 • تصمیم بگیرید که قصد دارید از چه مواد و رنگ هایی برای دیوارها استفاده کنید
 • آیا دیوارهایی وجود دارد که دارای سطح برجسته یا نقاشی شده باشند؟
 • آیا قصد دارید برخی از هنرهای دیواری ، قفسه ها یا مجموعه ای از نقاشی های قاب شده را نصب کنید؟ اگر پاسخ مثبت است ، کدام دیوار یا دیوارهای خاص را در نظر دارید؟
 • چه دیوارهایی باید نور را بر روی سطوح مجاور پخش کنند؟

یک طراح نورپردازی باید فضاها یا محیط اطراف را برای جزئیات بررسی کند: در مورد اینکه از کدام منبع نور ، اتصالات و وسایل استفاده کند. علاوه بر این ، اندازه اتاق ، ارتفاع دیوارها و مصالح ساختمانی دیوارها محل های نصب نور را تعیین می کند ، که به نوبه خود بر نحوه روشنایی دیوارها تأثیر می گذارد. این امر به عنوان مثال در مورد دیوارهای بسیار بلند صدق می کند.

 

سپس مسائل دیگر مانند محدودیت ها ، هزینه های نگهداری و نصب نیز باید در نظر گرفته شود و مورد توجه قرار گیرد.

 

نحوه انتخاب نورپردازی برای دیوارهای داخلی

نوع نورپردازی که ما انتخاب می کنیم همیشه نحوه مشاهده رنگ دیوارهای داخلی ما را تعیین می کند زیرا رنگ های مختلف به طول موج های مختلف نور واکنش نشان می دهند.

 

یک دیوار آبی روشن که با نور طبیعی روشن شده است ممکن است درست زمانی که رنگ آمیزی آن را در طول روز به پایان می رسانید ظاهر شود ، اما شب هنگام که چراغ ها را روشن می کنید کاملاً متفاوت به نظر می رسد. اثر آرامش بخشی که از آبی روشن دریافت کرده اید ممکن است در شب ها به این آرامش نرسد. این بدان معناست که نورپردازی شما برای رنگ دیوار شما خوب جواب نداده است.

 

بنابراین ، برای مثال ، قبل از خرید برخی از چراغ های مصنوعی شیک برای نصب در اتاق نشیمن خود ، مهم است که در مورد چگونگی افزایش نورها و کاهش رنگ طرح موجود در اتاق نشیمن ، تحقیق کنید.

چراغ های هالوژن ، فلورسنت ، LED ، و رشته ایِ مختلف، اثرات متفاوتی بر روی رنگ ها دارند. بنابراین اگر می خواهید دیوارهای آبی روشن شما همان ظاهر روز را داشته باشند ، می توانید از چراغ های هالوژنی استفاده کنید که بیشترین نزدیکی را به نور طبیعی دارند و رنگ بندی عالی را ارائه می دهند.

 

از سوی دیگر ، اگر محیط دنج و مات شبانه را ترجیح می دهید ، باید نورهای رشته ای را انتخاب کنید. آنها دارای رنگهای گرم و طلایی هستند که با فضای داخلی دنج و آرام همراه است ، احساسی که صمیمیت نور شمع را تداعی می کند. انواع نور ، طبیعی یا مصنوعی ، بر درک ما از رنگ ها تأثیر می گذارد.

قبل از انتخاب منبع نوری ، موارد زیر قابل توجه است:

 • ارزیابی کنید که رنگ اتاق شما با نور گرم یا سرد تغییر میکند یا خیر.
 • اگر رنگ دیوار شما به رنگهای خاکستری ، قهوه ای ، قرمز یا زرد است ، به منبع نور رشته ای گرمتر نیاز دارید.
 • اگر دیوارهای شما با رنگهای سرد مانند آبی ، سبز ، اسطوخودوس یا سایر رنگها با ته رنگ سرد رنگ آمیزی شده اند ، به یک منبع نوری خنک تر و روشن تر مانند نورهای فلورسنت نیاز دارید.
 • وقتی از نورهای رشته ای استفاده می کنید ، به این دلیل که این لامپ ها نور زرد رنگ ایجاد می کنند ، اگر اتاق شما با رنگ های گرم رنگ آمیزی شود ، با محیطی گرم همراه خواهید شد.
 • هنگامی که از منابع نوری هالوژن یا LED استفاده می کنید ، انتظار داشته باشید اتاق شما مانند روز روشن شود.
 • نورپردازی فلورسنت عموماً برای کاربردهای نورپردازی سرد مورد استفاده قرار می گیرد و به اتاقی که با رنگهای سرد رنگ آمیزی شده است ، احساسات خوب و تقریباً بی نظیری می بخشد. در صورت استفاده از اتاق با رنگهای گرم ، نورهای فلورسنت تمایل دارند دیوارها را کسل کننده جلوه دهند.
 • چراغ های LED را می توان به طور موثری با هر رنگی استفاده کرد و در طیف رنگ انعطاف پذیر است.

روش دیگری که نور بر رنگ دیوارهای داخلی تأثیر می گذارد درخشندگی و خروجی لومن(میزان تشعشع) آن است. اگر اتاقی با رنگ های تیره تر رنگ آمیزی شده باشد ، نور بیشتری را از منبع نور شما جذب می کند. در این صورت ، به روشنایی بیشتری نیاز دارید.یعنی چراغتان باید قوی ترباشد. اگر روشنایی به اندازه کافی قوی نباشد ، کل اتاق تاریک و کسل کننده به نظر می رسد.

 

اتاقی که با رنگهای روشن ، از جمله رنگهای سفید و پاستلی رنگ آمیزی شده است ، به منابع نور زیاد نیاز ندارد. دلایل آن این است که رنگهای روشن تر نور بیشتری را منعکس می کنند و کمتر یا اصلاً جذب نمی کنند.

 

با این حال ، هیچ قانون سخت و سریع در مورد آن وجود ندارد زیرا داشتن یک اتاق کم نور یا روشن یک انتخاب سلیقه ای بین افراد مختلف است.

لامپ هایی که برای نورپردازی داخلی خود انتخاب می کنید منابع نوری شما هستند و انتخاب شما تعیین می کند که خروجی نور هنگام مشاهده دیوارهای داخلی شما چگونه خواهد بود.

نورپردازی مناسب می تواند احساس آرامش ، شادی و بهره وری را در شما ایجاد کند در حالی که انتخاب اشتباه می تواند شما را افسرده یا غم انگیز نگه دارد. اما فراتر از آن ، هنگام انتخاب آنها باید عملکردی در ذهن داشته باشید.

بسته به هدف اتاق شما ، ممکن است بخواهید دیوارهای شما برجسته ظاهر شوند یا دیده نشوند. انتخاب با هر صاحب خانه است. بنابراین ، اگر می خواهید نور خانه خود را بهینه کنید ، ابتدا باید نحوه استفاده از هر اتاق را در نظر بگیرید.

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *