راه هایی برای ایجاد یک حیاط خلوت آرامش بخش

دسته بندی :فضای سبز ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ 1235

صرف نظر از اندازه ، حیاط خلوت منبع لذت و پناهگاه است – جایی که وقتی می خواهید آرامش داشته باشید ، استراحت کنید و از آن لذت ببرید به آنجا پناه میبرید.

آیا فضای حیاط خلوت شما مکانی ست که دوست دارید تمام وقت را در آن بگذرانید یا از آن فراری هستید؟ حیاط مملو از شلوغی های زیاد و پر از وسایل بازی کودکان یا ابزار، بی نظم به نظر می رسد. در واقع ، اگر حیاط شما  بی نظم باشد اصلا دوست ندارید در آن بمانید.

 • شلوغی را کم کنید

با برطرف کردنِ هرج و مرج ، هرس درختان و پرچین های رویش شده ، جابجایی وسایل بازی یا اهداء آن در صورتی که فرزندان شما دیگر نیازی به آن ندارند، در حیاط تجدید نظر کنید. مبلمان و لوازم جانبی شکسته یا وسایلی که به نظر نمی رسد متعلق به حیاط است را از بین ببرید یا بازیافت کنید.

اینگونه، یاط خلوت شما به فضایی دلنشین و کاربردی تبدیل میشود.

فضای نشیمن در فضای بازِ حیاط خلوت پتانسیل زیادی دارد و می تواند آفتاب ، سایه ، منظره و هوای تازه را برای شما فراهم کند.

 • استفاده از صندلی راحتی

فضای نشیمن در یاط خلوت را میتوانید با انواعی از صندلی های مختف فراهم کنید و آن را در هر قسمت مناسببی از فضای حیاط قرار دهید ، چه زیر چتر ، چه در استخر ، روی عرشه و یا حتی در بالکن.

 

اگر با استفاده از صندلی های خوب برای نشیمن،یاط خود را جذاب کنید ، مطمئناً زمان زیادی را برای استراحت در حیاط میگذرانید. افزودن یک ننو برای آرامش چطور؟

 • محوطه سازی مناسب

موطه سازی مناسب با گیاهان زیبا و با برنامه ریزی، میتواند حیاط خلوت شما را به فضایی فوق العاده تبدیل کند. حتی میتواند این حس را ایجاد کند که در یکی از جزائر در ال سفر هستید. چه کسی نمی خواهد هر روز به حیاطی برود که یادآور سفر به مائویی ، تاهیتی یا سدونا باشد؟

 

نکته اصلی این است که گیاهانی را انتخاب کنید که به خوبی با محیطی که در آن زندگی می کنید سازگار باشند: مناطق گرمسیری گیاهان مخصوص به خود را میطلبد.  منطقه خود را با درختان ، درختچه ها ، انگورها و گیاهان چند ساله متناسب با آب و هوا استفاده کنید – معمولاً  از چیزی استفاده کنید که می توانید در فروشگاه باغ گیاه شناسی خود پیدا کنید.

 • از نمای موجود در منطقه تان استفاده کنید

اگر آنقدر خوش شانس هستید که در خانه ای با چشم انداز طبیعی زندگی می کنید ، از آن چشم انداز نهایت استفاده را بکنید. با درختان و پرچین ها جلوی دید را نگیرید ، و از خرید مبلمان بزرگ یا دست و پاگیر در فضای باز که می تواند دید را نیز مسدود کند ، خودداری کنید.

محوطه سازی در چنین فضاهایی باید با منظره طبیعی ادغام شود نه اینکه با آن رقابت کند.

 • یک محوطه اختصاصی طراحی کنید

میتوانید در محوطه حیاط خود یک بخش دنج و خصوصی را درست کنید و اوقات خود را در آن بگذرانید ، شاید در زیر نور آفتاب استراحت کنید ، یوگا تمرین کنید ، مطالعه کنید ، با دوستان خود معاشرت کنید – هر چه که دوست دارید. بالش ، پتو ، گل و فانوس اضافه کنید تا فضا دنج شود.

 • سایه

مطمئناً یک چتر یا چیزی که بتواند بخشی از حیاط را دارای سایه کند بسیار برای فضای شما مناسب  و دلنشین است و باعث میشود بتوانید زمان بیشتری را در حیاط بگذرانید، بنشینید و استراحت کنید ، و شاید یک کوکتل یا نوشیدنی یخی بخورید.

می توانید با استفاده از چتر ، آلاچیق یا سایبان ، درختانی مثل انگور، سایه ایجاد کنید.

 • آب نما

دیدن و شنید صدای آب در حیاط، حس آرام بخشی را ایجاد میکند. وجود یک استخر در هر اندازه ای نیز فضای حیاط را زیبا میکند و حتی میتوانید ورزش کنید. اما اکثر مردم فضا یا بودجه لازم برای اضافه کردن آن را ندارند. خوشبختانه آب نماهای کوچکتر و مقرون به صرفه تری وجود دارد که می تواند آرامش بخش تر باش.

 • ایجاد فضای خصوصی

حریم خصوصی بخشی جدایی ناپذیر از یک اتاق آرامش بخش در فضای باز است. تقسیم حیاط با دیوارها ، یا حصارهایی با ارتفاع مناسب ، فضای شما را شگفت آورتر میکند. طاقچه ها و سقف های سرپوش دار نیز به احساس دنج بودن می افزایند و سایه لازم را ایجاد می کنند. اگر فضای طبیعی تری را ترجیح می دهید ، از درختچه های بلند ، بوته های ضخیم ، پرچین یا شاید حتی بامبو استفاده کنید.

 • شومینه یا مکان آتش اضافه کنید

وجود یک شومینه به حیاط شما گرمی می بخشد ، به ویژه در ماه های سردتر یا عصرها. چه چیزی می تواند آرامش بخش تر از صحبت کردن با دوستان یا خانواده در کنار آتش باشد ؟

میتوانید برای این منظور از شومینه های ثابت یا از ظرف های مل ذغال گرم که قابل جابجایی هستند استفاده کنید. و آنرا در فضایی مناسب قرار دهید.

 • گیاهان معطر اضافه کنید

مطمئناً می توانید از گیاهان معطر در خارج از منزل استفاده کنید ، و یا آنها را در باغچه بکارید. رایحه های مست کننده برخی از درختچه ها و انگورهای گلدار مخصوصاً عصرها قوی تر هستند ، بنابراین نمونه هایی را انتخاب کنید که بتوانید در نزدیکی فضای نشیمن یا ناهار خوری بکارید.

 • نور پردازی

نور پردازی مناسب در حیاط، فضا را برای نشست های شبانه فراهم میکند و علاوه بر زیباتر کردن فضا، کمک میکند بتوانید زمان بیشتری را در شب بگذرانید.

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: