روشنایی آشپزخانه: از لحاظ کاربردی و احساسی

چکیده کوتاه مطلب

آشپزخانه قلب خانه شماست. شما در این مکان آشپزی می کنید ، می پزید ، غذا می خورید و همچنین جشن می گیرید. مفهوم نور باید با هر موقعیت جدید سازگار باشد. مطمئناً باید برای آشپزخانه خود به دنبال یک مفهوم نور احساسی اما کاربردی باشید. با این کار محیط آشپزخانه تان فضایی گرم و […]

آشپزخانه قلب خانه شماست. شما در این مکان آشپزی می کنید ، می پزید ، غذا می خورید و همچنین جشن می گیرید. مفهوم نور باید با هر موقعیت جدید سازگار باشد.

مطمئناً باید برای آشپزخانه خود به دنبال یک مفهوم نور احساسی اما کاربردی باشید. با این کار محیط آشپزخانه تان فضایی گرم و لذت بخش خواهدبود.

شناخت مفهوم نور آشپزخانه – اطلاعات بیشتر:

  1. نور مناسب برای آشپزخانه شما: نورپردازی اولیه ، ثانویه و تاکیدی
  2. نور مستقیم یا غیر مستقیم در آشپزخانه؟
  3. کدام رنگ در آشپزخانه بهتر جواب می دهد؟
  4. محل قرارگیری منابع نوری خود در آشپزخانه
  5. ایده های خلاقانه برای ایجاد جلوه های نوری چشم نواز در آشپزخانه

 

1. نور مناسب برای آشپزخانه شما: نورپردازی اولیه ، ثانویه و تاکیدی

درست مانند هر اتاق دیگری ، نورپردازی اولیه و مناسب اولویت دارد. نورپردازی اولیه دارای توزیع یکنواخت نور (نور پراکنده) در سراسر اتاق است و به راحتی می توان آن را با انواع چراغ های آشپزخانه ایجاد کرد: پنل های LED و چراغهای کوچک همیشه انتخاب خوبی برای روشنایی خوب و یکنواخت هستند.

قانون کلی: هدف 300 لومن در متر مربع است. برای مثال ، یک اتاق 15 متر مربع به روشنایی 4500 لومن نیاز دارد که در منابع مختلف نوری پخش شده است.

با این حال ، نورپردازی اصلی به تنهایی برای یک مفهوم نور کامل در آشپزخانه کافی نیست. فضاهای جداگانه مانند میز ناهارخوری و میز کار آشپزخانه به نور بیشتری احتیاج دارند. به اصطلاح “روشنایی ثانویه” به شما کمک می کند تا عناصر فردی را در اتاق برجسته کنید. چراغ های آویز با آباژورهای مات یک انتخاب عالی برای میزهای غذاخوری هستند.

 

بسیاری از آشپزخانه ها با نورپردازی روی میز کار طراحی شده اند ، اما بیشتر اوقات ، اجاق گاز از معادله خارج می شود. با این حال ، روشنایی خوب برای جلوگیری از صدمات بسیار مهم است. ممکن است بخواهید به افزودن نوارهای LED به جایی که بیشترین نیاز را دارد فکر کنید. و از همه مهمتر: لازم نیست سوراخ هایی در کابینت آشپزخانه ایجاد کنید. نوارهای چراغ چسب دار هستند.

2. نوع مناسب نور: مستقیم یا غیر مستقیم؟

یک ایده خوب برای نور اولیه، ترکیب خوب نور و سایر عناصر داخلی است. هر اتاق به مناطق مختلفی تقسیم می شود که همه به انواع خاصی از روشنایی نیاز دارند. ترکیبی از روشنایی مستقیم و غیر مستقیم برای ایجاد ظاهر کلی و جذاب در آشپزخانه بهترین است. به عنوان مثال ، برای پخت و پز و تمیز کردن به نور مناسب نیاز دارید.

اما در حالی که نورپردازی کاربردی (نور مستقیم) روی میزهای کار آشپزخانه مورد نیاز است ، روشنایی غیر مستقیم برای قفسه ها ، در کابینت آشپزخانه و در نزدیکی فن جداکننده انتخاب بهتری است. ترکیبی از هر دو ایده خوبی برای منطقه غذاخوری است. اما در اینجا مهم است که محیط مناسب را برای هرکدام پیدا کنید. می توانید از رنگ های روشن برای ایجاد محیطی دنج استفاده کنید – و مهم نیست ، آیا از منابع نوری مستقیم یا غیر مستقیم ناشی می شود.

3. کدام رنگ نور در آشپزخانه بهتر جواب می دهد؟

وقت آن است که پس از اتمام نورپردازی اولیه و اضافه کردن نور ثانویه و روشنایی تاکیدی ، به رنگ مناسب برای لامپ های خود فکر کنید. LED های با دمای رنگ پایین، نور ملایمی را از خود نشان می دهند. برای چراغ های مخصوص کار به مقدار بسیار بالاتری از کلوین نیاز خواهید داشت.

توصیه های ما برای رنگ های نوری در آشپزخانه:

روشنایی اولیه و اصلی: سفید گرم (2700 – 3000 کلوین)

نورپردازی ثانویه برای ناهار خوری: نور سفید گرم (2700 تا 3000 کلوین)

روشنایی روی میز: سفید خنثی (3،300 – 5300 کلوین)

 

رنگ روشن مناسب برای نورپردازی اولیه حدود 3000 کلوین است. همچنین می توانید از پنل های LED با دمای رنگ قابل تنظیم استفاده کنید. سپس می توانید به راحتی بین نوری که تمرکز را در حدود 6500 کلوین و رنگهای گرمتر را در حدود 2700 کلوین افزایش می دهد ، جابجا شوید.

محل غذاخوری هرگز نباید بیش از حد روشن یا خیلی تاریک باشد. 2700 کلوین در اینجا انتخاب خوبی است. یک چراغ آویز – اختیاری با عملکرد کم نور یکپارچه – برای ایجاد فضایی عاشقانه در شام را انتخاب کنید.

ما نورپردازی زیر کابینت را برای محل کار با رنگ سفید خنک  6500 کلوین را برای چراغ آویز توصیه می کنیم ، زیرا این دمای رنگ به افزایش تمرکز کمک می کند.

اطمینان حاصل کنید که چراغ LED آشپزخانه ای که انتخاب می کنید نمی تواند از بالا روی میز پیشخوان سایه ایجاد کند. علاوه بر رنگ روشن سرد ، باید روشنایی بیشتری را نیز هدف قرار دهید – بهترین حالت 500 لومن در متر مربع است.

4. محل قرارگیری منابع نوری خود در آشپزخانه

یک چراغ سقفی LED در آشپزخانه اغلب برای نورپردازی کاربردی و جذاب آشپزخانه کافی نیست. بنابراین باید موقعیت هر چراغ آشپزخانه را با دقت برنامه ریزی کنید. در اینجا یکی از روش های انجام این کار آمده است:

 

میز وسط آشپزخانه: چراغ آشپزخانه معلق

سقف: نورافکن های داخل سقفی ، نقطه ای ، سیستم های LED ریلی

قفسه ها: چراغ های دیواری ، نوارهای LED یا اتصال هوشمند

واحدهای آشپزخانه: نورپردازی زیر کابینت ، نوارهایLED

میز ناهار خوری: چراغ های آویز

منطقه نشیمن: چراغ های سقفی LED با عملکرد کم نور

 

برای نصب لامپ در زیر کابینت دیواری آشپزخانه، فاصله ای حدود 50 سانتی متر از کابینت توصیه می شود.

چراغهای داخل سقف باید در فاصله ای مناسب از هم قرار گیرند تا زیبا باشند و روشنایی را بطور مساوی در آشپزخانه پخش کنند.

قفسه ها و کابینت ها را می توان از بالا ، پایین یا داخل روشن کرد. پیدا کردن تمام وسایل آشپزخانه بسیار ساده تر خواهد بود و در عین حال جلوه های نوری جذابی به آن اضافه خواهید کرد. با استفاده از نوارهای LED ، به نورپردازی آشپزخانه خود یک جلوه نهایی اضافه کنید

فاصله  60 تا 70 سانتی متر بین میز و چراغ در قسمت نشیمن و غذاخوری را هدف بگیرید. چراغهای داخلی که امکان تنظیم نور را فراهم می کنند ، به ایجاد یک ظاهر کلی گرم و راحت کمک می کنند که تمام عملکردهایی را که ممکن است نیاز داشته باشید ، دارند.

5. ایده های خلاقانه برای جلوه های نوری چشم نواز در آشپزخانه

آشپزخانه ها دیگر فقط برای آشپزی استفاده نمی شوند. این قسمت برای همه اعضای خانواده و محلی برای گذراندن وقت با دوستان تبدیل شده است. پس نورپردازی جذاب آشپزخانه بیش از هر زمان دیگری مورد توجه است. بنابراین میتوانید با خلاقیت و با توجه به سلیقه تان آن را جذاب تر کنید.

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *