طراحی اتاق کودک

چکیده کوتاه مطلب

هنگام طراحی اتاق کودک، والدین به طور خودکار با چالش انتخاب مبلمان مناسب مواجه می شوند. به طور کلی، مبلمان کودک باید کاربردی باشد و اتاق را به چهار منطقه اصلی تقسیم کند: مکانی برای خواب و استراحت؛ محل کار یا آموزش؛ فضای ذخیره سازی؛ منطقه بازی. تخت خواب مشخص است که محل استراحت مهمترین […]

هنگام طراحی اتاق کودک، والدین به طور خودکار با چالش انتخاب مبلمان مناسب مواجه می شوند.

به طور کلی، مبلمان کودک باید کاربردی باشد و اتاق را به چهار منطقه اصلی تقسیم کند:

 • مکانی برای خواب و استراحت؛

 • محل کار یا آموزش؛

 • فضای ذخیره سازی؛

 • منطقه بازی.

تخت خواب

مشخص است که محل استراحت مهمترین منطقه در اتاق خواب کودک است و بنابراین مبلمان باید این واقعیت را منعکس کند. برای اتاق خواب کودکان، انتخاب مبلمان از تخت خواب یک نفره کامل گرفته تا مبل تختخواب شو و تخت دوطبقه متغیر است. به عنوان یک اصل، همیشه باید اطمینان حاصل کنید که تختی که برای کودک خود انتخاب می کنید از مواد با کیفیت ساخته شده و تشک راحتی دارد.

 

استراحت با کیفیت اساس اصلی انتخاب مبلمان برای اتاق خواب است، به خصوص اگر اتاق خواب کودک باشد.

 

نکاتی برای انتخاب متریال تخت

بازار مدرن، طیف گسترده ای از گزینه های طراحی را با جذاب ترین قیمت ها ارائه می دهد. با این وجود، طراحی و قیمت نباید تمرکز اصلی شما باشد. در عوض، باید روی موادی که برای ساخت تخت استفاده می شود تمرکز کنید.

کارشناسان همیشه بهترین ماده برای تخت نوزاد را چوب طبیعی به ویژه راش یا بلوط می دانند. البته، چنین تختخوابی بسیار گرانتر از سایر مواد است. با این حال، تخت های ساخته شده از چوب طبیعی دارای مزیت بزرگی هستند زیرا به نوزاد اجازه می دهند راحت نفس بکشد. اگر نمی توانید تختی از چوب طبیعی بخرید، می توانید تختی را انتخاب کنید که از ام دی اف ساخته شده است.

علاوه بر این، مبلمان ساخته شده از چوب طبیعی، بر خلاف مبلمان ساخته شده از مواد بی کیفیت مانند تخته نئوپان ارزان، بخارات مضر آزاد نمی کند.

نکته دیگری که در خرید تخت برای نوزادتان باید به آن توجه کنید، توانایی مالی شماست. معمولاً بچه‌ها سریع بزرگ می‌شوند و با خرید گهواره برای نوزاد خود، به زودی باید تخت بزرگ‌تری برای نوزادی که به سرعت رشد می‌کند تهیه کنید. اگر وضعیت مالی به شما اجازه می دهد که به طور دوره ای مبلمان را به روز کنید، تنظیم با سرعت رشد کودک آسان خواهد بود! در غیر این صورت، بهتر و مقرون به صرفه‌تر است که یک تخت قابل تنظیم تهیه کنید که بتواند برای سال‌های زیادی با رشد کودک شما همراه شود.

 

توجه به جنس روکش تشک نیز ضروری است. تشک های ارزان قیمت اغلب با  پارچه چلوار درشت پوشانده می شوند. از طرف دیگر تشک های گران تر معمولا با روکش های ژاکارد عرضه می شوند. ژاکارد ماده ای بادوام تر است و به همین دلیل روکش های تشک ساخته شده از آن دوام بیشتری دارند.

انتخاب میز مناسب برای فرزندتان

تا زمانی که کودک برای حضور در مدرسه به سن کافی نرسد، نیازی به میز برای اتاق کودک خود ندارید. خوشبختانه، میزهای اتاق کودکان اشکال و طرح های مختلفی دارند، بنابراین والدین گزینه های زیادی برای انتخاب دارند. بر اساس فرم ها، میزهای اتاق کودک را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

 

 • میز کلاسیک/خطی؛
 • میز کامپیوتر (با قفسه های مخصوص برای واحد سیستم، صفحه کلید، مانیتور و غیره)؛
 • میزهای زاویه دار

راه حل مناسب برای یک کودک در حال رشد، میز قابل تغییر است که می تواند با رشد کودک بزرگتر شود و نیازی به خرید مداوم میزهای جدید نداشته باشد.

 

با وجود اینکه والدین معمولاً هنگام شروع مدرسه، میز می‌خرند، اما چیدن میز در اتاق‌ها برای بچه‌های کوچکتر کمک می‌کند اتاق را مرتب نگه دارد. برای کودکان خردسال می توانید مبلمان پلاستیکی تهیه کنید. داشتن میز و صندلی به کودکان کمک می کند تا از سنین پایین سازماندهی را بیاموزند و فضایی راحت برای انجام فعالیت های سرگرم کننده مانند نقاشی و بازی داشته باشند.

کمد کودک

به طور کلی، مدل های کمد کودک کمی با بزرگسالان متفاوت است. انواع کمدهایی که می توانید در اتاق خواب کودکان نصب کنید عبارتند از:

 • یک کمد لباس معمولی؛
 • کمد گوشه ای؛
 • طبقه ای ازکشوها

کمدهای کودکان به فضای بیشتری برای ذخیره سازی اسباب بازی ها نیاز دارند. بدون این گزینه، اتاق کودک خیلی شلوغ میشود.

یکی دیگر از گزینه‌های مناسب، به‌ویژه وقتی صحبت از فضای کوچک برای کودکان می‌شود، کمد گوشه‌ای است که از نظر عملکرد فقط از گوشه اتاق استفاده می‌کند و بقیه اتاق را برای اهداف دیگر باز میگذارد.

 

مبلمان قابل تغییر

مبلمان قابل تغییر بخاطر کاربردی بودن آن بسیار محبوب است و امکان قرار دادن مبلمان در اتاق های مختلف خانه را فراهم می کند. تغییر شکل مبلمان نیز به ویژه در میان آنهایی که خانه های کوچکی دارند محبوب است، زیرا چندین عملکرد را انجام میدهد و در نتیجه باعث صرفه جویی در فضا می شود.

مبلمان برای کودکان پیش دبستانی

بچه های پیش دبستانی معمولاً فعال و عاشق ماجراجویی هستند. به همین دلیل، مبلمان برای کودکان در دوره پیش دبستانی باید ثابت باشد. این ویژگی تضمین می کند که مبلمان برای کودکان ایمن است.

کمترین چیزی که برای کودکان در این سن حتما باید در اتاق باشد تخت خواب است. اگر فضای اتاق به اندازه کافی باقی مانده است، می توانید مبلمان دیگری مانند میز، صندلی و کمد و حتی فضای بازی اضافه کنید!

در این سن، کودک علایق و سرگرمی هایی پیدا می کند. به عنوان مثال، دخترها به شاهزاده خانم ها و تک شاخ ها علاقه دارند، در حالی که پسرها ممکن است عاشق دزدان دریایی و فضانوردان باشند. بنابراین، در هنگام تزئین اتاق، والدین باید همیشه نظر فرزندان خود را جویا شوند.

مبلمان برای بچه های مدرسه ای

با بزرگ تر شدن کودکان و رفتن به مدرسه علایقشان نیز تغییر میکند. این تغییر معمولاً نیاز به تزئین مجدد اتاق را نشان می دهد، به طوری که اتاق نیازهای جدید کودک را برآورده کند.

در نتیجه، والدین ممکن است نیاز به تعویض مبلمان داشته باشند. به عنوان مثال، والدین کودکانی که دوره پیش دبستانی را به پایان رسانده اند ممکن است مجبور شوند میز بازی را با میز محکم تری جایگزین کنند که کودک بتواند از آن برای مطالعه استفاده کند.

ایده آل است که میز دانش آموز دارای قفسه هایی برای نگهداری کتاب ها و دفترچه ها و نگهداری سایر اقلام کوچک متفرقه باشد که کودک برای مطالعه استفاده می کند.

محل مطالعه برای یک کودک در سن مدرسه ترجیحا باید با رنگ های ملایم تزئین شود، زیرا رنگ های درخشان ممکن است حواس کودک را پرت کنند.

چیدمان اتاق نوجوان

سن نوجوانی زمان یافتن خود، تعیین اهداف زندگی و تعیین اولویت ها برای خود است. نوجوانان انتخابگر و قاطع هستند و نقش والدین این است که مبلمانی را انتخاب کنند که کودک را خشنود کند.

حتی اگر ممکن است سلیقه و ترجیحات فرزندتان را دوست نداشته باشید، مهم است که در دکوراسیون اتاق با خواسته های کودک مصالحه کنید و مطابقت دهید. نوجوانان اغلب مستعد تصمیم گیری جسورانه در زمینه طراحی و دکوراسیون هستند. اجازه دادن به نوجوانان برای گرفتن این تصمیمات بسیار مهم است زیرا به آنها احساس مهم بودن و ارزشمند بودن میدهد.

 

علاوه بر این، هنگامی که کودک به سن نوجوانی میرود، اتاق باید برخی از جنبه ها مانند قسمت بازی اتاق را از دست بدهد. در عوض، نوجوانان ترجیح می دهند از این مناطق برای کارهای دیگری استفاده کنند. برای مثال، دختران ممکن است یک میز آرایش داشته باشند.

انتخاب مبلمان برای اتاق دخترانه

ملزومات اتاق یک دختر معمولی شامل یک کمد لباس بزرگ با یک آینه و فضای ذخیره سازی برای جواهرات و لوازم آرایشی است. دختران همچنین عاشق تخت‌های نرم بزرگ، فضای ذخیره‌سازی اسباب‌بازی‌ها و قفسه‌ای برای نگهداری و نمایش کتاب‌ها هستند.

در مورد انتخاب رنگ، راه حل های رنگی متنوع و ظریف زیادی وجود دارد، مانند سفید، بژ، یاسی، زرد ملایم و ترکیب آنها.

می توانید تم های کلاسیک دخترانه را انتخاب کنید، مانند آنهایی که عروسک ها، گل ها، شاهزاده خانم ها و حیوانات را نشان می دهند.

ملزومات طراحی و دکور برای اتاق پسرانه

برخلاف دختران، برای پسران، داشتن یک گوشه ورزشی در اتاق خواب از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین، پسرها بیشتر به راحتی و کمتر به جنبه های دکوراسیون اهمیت می دهند.

برای پالت رنگ اتاق پسرانه، می توانید از سایه های آبی ، سبز و خاکستری استفاده کنید.

تم اصلی طراحی اتاق خواب می تواند تم های ورزشی، فضایی، بازی های کامپیوتری یا طبیعت باشد.

تزیین مهد کودک برای دو کودک هم جنس؟

برای بچه های هم جنس راحت تر از بچه های جنس های مختلف است که در اتاق خواب مشترک باشند، حتی اگر با هم هماهنگ نباشند. این به این دلیل است که معمولاً انتخاب سبک کلی مبلمان برای کودکان هم جنس راحت تر از ترکیب دو فضای داخلی اساساً متفاوت است، همانطور که در مورد جنس های مختلف وجود دارد.

 

با این حال، در هر دو مورد، منطقه بندی از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر فضای اتاق بزرگ است، هیچ چیز شما را از منطقه بندی کامل فضا محدود نمی کند. به این ترتیب هر کودک می تواند تخت و میز کار جداگانه خود را دریافت کند. می توانید یک کمد در وسط مناطق قرار دهید تا هر دو کودک آن را به اشتراک بگذارند.

 

اگر اتاق کوچک است، بهترین راه حل خرید تخت کودک دو طبقه است.

طراحی اتاق خواب برای اکودکانی با جنس های مختلف

طراحی یک اتاق برای کودکان با جنس های مختلف می تواند دشوار باشد. از آنجایی که کودکان دختر و پسر از نظر جسمی و رفتار متفاوت هستند، اشتراک در یک اتاق می تواند سخت باشد. اگر میتوانید اتاق را به دو قسمت تقسیم کنید. به این ترتیب، تزئین اتاق به روشی که هر دو کودک دوست دارند بسیار آسان است.

یک راه ساده برای منطقه بندی، استفاده از کاغذ دیواری با رنگ های مختلف است، تکنیکی که به صورت بصری فضای کودکان را جدا می کند.

محل مطالعه و بازی را می توان در یکجا ترکیب کرد تا به هر دو کودک خدمات رسانی کند، اما قسمت خواب و استراحت جداست.

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *