چرخه رنگ: با استفاده از چرخ رنگ ، بیاموزید که چگونه تئوری رنگ را در تزئینات اعمال کرده و مجموعه ای کاملاً جدید از پالت های رنگ را دربیابید.

دسته بندی :طراحی و دکوراسیون داخلی ۲ مرداد ۱۴۰۰ 2724

هنگام انتخاب طرح رنگی ، همیشه در اولین اقدام باید به سراغ چرخه‌ی رنگ بروید. از پالت های جسورانه و چشمگیر گرفته تا ترکیبات رنگی آرامش بخش همواره استفاده از چرخه‌ی رنگ راهی مطمئن برای موفقیت در دکوراسیون است.
گفته می‌شود که در سال 1666 اسحاق نیوتن برای ترسیم روابط مختلف بین رنگها در این طیف ، چرخه‌ی رنگ را که اساساً نمایشی بصری از 12 رنگ اصلی در یک دایره است ، شامل رنگ‌های ابتدایی تا رنگهای ثانویه، تعریف کرد.
چرخه‌ی رنگ یک دید بصری دقیق و سریع از این‌که کدام رنگ‌ها با هم در تضادند و کدام با یک با دیگری هم‌خوانی دارد به دست می‌دهد تا بتوان هارمونی و کنتراست میان رنگ‌ها را درک کرد.

 1. چرخه‌ی رنگ چگونه کار می‌کند؟

12 قسمت روی چرخه وجود دارد که هر یک نشان دهنده یک رنگ است. چرخ چگونگی ارتباط رنگها با یکدیگر را توضیح می دهد ، خواه در کنار هم باشند یا در سمت مخالف قطر دایره.
به لحاظ ساختاری چرخه شامل سه رنگ اصلی قرمز ، سبز و آبی است در کنار سه رنگ ثانویه ، سبز ، نارنجی و بنفش (جایی که دو رنگ اصلی با هم ترکیب می شوند و دیگری را تشکیل می دهند).
در نهایت شش رنگ سوم به وجود می‌آید. این‌ها ترکیبی از یک رنگ اصلی و یک ثانویه هستند که به رنگ‌ها نارنجی-قرمز ، نارنجی-زرد ، سبز-زرد ، آبی-سبز ، آبی-بنفش و بنفش قرمز تبدیل می‌شوند.
رنگ های گرم که شامل قرمزها ، زردها و صورتی ها هستند در یک سمت و رنگ های سردتر که شامل آبی‌ها ، سبز‌ها و بنفش‌ها هستند را در سمت دیگر مشاهده خواهید کرد.

 1. نظریه‌ی رنگ چیست؟

نظریه‌ی رنگ اساسا کاربرد علم و هنر است که در طراحی به کار گرفته می‌شود. از چرخه رنگ برای توضیح چگونگی ترکیب رنگ ها ، تطابق و تضاد آنها و همچنین اینکه چگونه رنگ می تواند بر خلق و خو تأثیر بگذارد ، احساسات ایجاد کند ، تسکین دهنده باشد و یا تشدید کند ، استفاده می‌شود.
رنگ بدون شک قدرت آفرینش زیبایی هر چه بیشتر در خانه های ما را دارد. اما همچنین این قدرت را نیز دارد که احساس و نحوه‌ی برخورد ما نسبت به آنها را تغییر دهد. می تواند به اندازه افراد موجود در هر فضا آن‌ها را به یک‌دیگر متصل کند و باعث شود ما بهتر استراحت کنیم ، بهتر کار کنیم و در کل احساس بهتری داشته باشیم.
اگرچه استفاده از تئوری ترکیب رنگهای مختلف کاملاً بی خطر است ، اما مهم است که در فضا چگونه از آن استفاده کنید. به عنوان مثال ، آشپزخانه مرکز خانه است و معمولاً مکانی برای فعالیت ، قلب زندگی خانوادگی و محلی برای سرگرمی دوستان است. بنابراین مکانی ایده آل برای انتخاب رنگ‌های پرماجرا و مطمئناً فضایی است که می توانید واقعاً آن را با رنگهای زنده آزمایش کنید.
برای فضاهای آرام‌تر مانند حمام ، طیف‌هایی را در نظر بگیرید که آرامش را به وجود می آورند تا بتوانید در خانه خود پناهگاهی ایجاد کنید. برای طرحی که بازیابی آرام شما را فراهم می کند ، از رنگ هایی با ته رنگ گرم استفاده کنید که واقعاً آسایش یک فضا را به همراه دارد.

 1. رنگ‌های هارمونیک چه رنگ‌هایی هستند؟

انتخاب رنگ های مجاور روی چرخه – به عنوان مثال زرد و سبز – یک روش ساده برای ایجاد یک طرح آسان برای زندگی است. این رنگ های هماهنگ بیشترین گروه مورد استفاده در طراحی داخلی هستند.

 1. رنگ‌های هم‌تونالیته چه رنگ‌هایی هستند؟

این رنگ‌ها در تعریف خیلی ساده سایه‌های متنوعی از یک رنگ هستند. تزئین با این پالت رنگ یک طرح یکنواخت را در پی خواهد داشت زیرا فقط از تن های مختلف – روشن و تیره – از یک رنگ استفاده می کند.

 1. رنگ‌های متضاد چه رنگ‌هایی هستند؟

این رنگ ها که به عنوان رنگ های مکمل نیز شناخته می شوند ، تضمین می کنند که به هر اتاق داستان و روح می بخشند. با استفاده از سایه هایی که روی چرخه روی یکدیگر قرار دارند ، مانند قرمز و آبی ، می توانید طرحی پر جنب و جوش و سرشار از درام و انرژی ایجاد کنید. یک طرح مکمل (یا متضاد) حاوی قسمت‌هایی شامل یک رنگ پایه و دو رنگ مجاور در مقابل آن ، یک تغییر جزئی ایجاد می‌کند.
هنگام ایجاد یک پالت متضاد ، توصیه می کنیم در مورد تقسیم فضای اتاق به نسبت ها فکر کنید. رنگ اصلی به میزان 60٪ ، 30٪ رنگ ثانویه و 10٪ رنگ سوم که رنگ جانبی است. رنگ جانبی می تواند به از بین بردن یک طرح فوق متضاد کمک کند و اجازه می دهد تا ظاهر فضا به هم گره بخورد.

 1. تفاوت میان رنگ‌ها HUE، تن‌ها TINT و سایه‌ها SHADE در چیست؟

هنگام بحث در مورد رنگ ، این سه کلمه کلیدی هستند. در واقع اغلب اشتباه گرفته می شوند و به جای یکدیگر استفاده می شوند اما در واقع آنها سه چیز کاملاً متفاوت هستند.
HUE – رنگ
خالص ترین شکل از هر رنگ است ، اعم از اولیه ، ثانویه ، سوم و یا جایی در میان طیف رنگ های روی چرخه. رنگ ها بسیار شدید بوده و بسیار چشمگیر هستند ، بنابراین معمولاً برای شکل‌گیری اکثر طرح های تزئینی میان روشنی یا تیرگی در رفت و آمدند تا رنگ یا سایه ایجاد کنند.
TINT & SHADE – تن‌ها و سایه‌ها
افزودن رنگ سفید یا سیاه به هر رنگی باعث ایجاد TINT و یا SHADE می شود. اگر مقداری سیاه به HUE اضافه کنید ، SHADE ایجاد می‌شود که و تیره‌تر از خود رنگ است. اگر رنگ سفید را اضافه کنید ، TINT ایجاد می شود که سبک تر است.

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: