چوب راش

چکیده کوتاه مطلب

چوب راش نتیجه زندگی درختان راش چندساله است. درختان راش در اروپای مرکزی و غربی پراکنش خوبی دارند؛ هرچند، به صورت درختچه یا درخت بین عرض های جغرافیایی 40 و 60 درجه دیده می­شوند. این گونه از میان تمام درختان برگریز در آلمان، غالب ترین درخت است. چوب راش بسیار پرکاربرد و مفید می­باشد. می […]

چوب راش نتیجه زندگی درختان راش چندساله است. درختان راش در اروپای مرکزی و غربی پراکنش خوبی دارند؛ هرچند، به صورت درختچه یا درخت بین عرض های جغرافیایی 40 و 60 درجه دیده می­شوند. این گونه از میان تمام درختان برگریز در آلمان، غالب ترین درخت است. چوب راش بسیار پرکاربرد و مفید می­باشد. می توان درخت راش را در جنگلهای مخلوط با درختان گونه های دیگر و نیز در جنگل های خالص راش و الالخصوص در مناطق کم ارتفاع و در مناطق کمی کوهستانی مشاهده نمود. چوب راش گرجستان پرکاربردترین چوب راش است و بنابراین برای سادگی در بیان، به عنوان راش شناخته می شود. گاهی اوقات، از پیشوند “قرمز” استفاده می شود تا به رنگ قرمز چوب اشاره ای داشته باشیم. در هوم­ نت توضیحات بیشتری در رابطه با چوب راش بیان شده است.

راش مسی با برگهای قهوه ای یا قرمز رنگ، متعلق به نژاد خاصی است و کاربرد تجاری ندارد. راش سفید یا ممرز (Carpinus betulus L)، متعلق به خانواده گیاه شناسی دیگری است و ویژگی های کاملا متفاوتی دارد.

درختان راش می توانند تا 300 سال یا بیشتر رشد کنند؛ هرچند، عمر متوسط این درختان بین 100 تا 140 سال است. ارتفاع آنها بین 30 تا 35 متر متغیر است.

چوب راش، گونه ای است که چوب درون مشخص دارد. چوب برون و چوب درون راش، رنگ زرد کمرنگ تا سفید مایل به قرمز دارند و پس از تیمار با بخار آب داغ، به رنگ قرمز در می آیند. این چوب، ساختاری با منافذ ریز و بدون علامتهای قابل توجه دارد. درختان پیر راش (بالای 80 سال) دارای بخشی به نام مغز و به رنگ مایل به قرمز پررنگ هستند که شکل و رنگ نامنظمی دارد. دانسیته چوب راش 0.73 گرم بر سانتیمتر مکعب است.

ویژگی های چوب راش

چوب راش، وزن متوسط تا سنگینی دارد. بسیار سخت و محکم است؛ ویژگی های استحکامی مناسب و مقاومت بالایی در برابر سایش دارد. چوب راش به میزان زیادی دچار واکشیدگی می شود و بیشتر از سایر چوب ها مستعد تغییر بُعد و اعوجاج است. چوب راش، قبل از کار یا در طول کار نباید در معرض نوسانات رطوبتی قرار بگیرد.

قابلیت کار

قابلیت کار با چوب راش با وجود سختی بالایی که دارد، بسیار مناسب است. می توان آن را به راحتی برش داد، رنده کرده و سوراخکاری و خرد نمود. پرداخت کردن سطوح چوب راش، کار ساده ای است. می توان سطح آن را تیمار کرده، رنگ زد یا پرداخت نمود. چوب راش دوام نسبتا پایینی دارد؛ ولی در عوض، می توان دوام آن را با فرآیند اشباع زیادتر کرد. چوب راش به صورت الوارِ برش خورده و روکش موجود است.

کاربردهای چوب راش

 • تخته لایه، تخته لایه منحنی شکل، تخته لایه با لایه های متعدد
 • مبلمان، میز و صندلی (چوب راش در مبلمان)
 • نماهای داخلی، پلکان، کفپوش پارکت
 • ابزار و وسایل خانگی
 • مدلسازی
 • ساخت پیانو
 • ساخت اسباب بازی

شناخت چوب راش

یکی از ویژگی هایی که چوب راش دارد این است که در مناطق کوهستانی به خوبی رشد می کند. برگ های پهنی دارد. حدود 24 تا 30 درصد حجم جنگل های شمال کشور را تشکیل می دهد. هر چه ارتفاع از سطح دریا بیشتر باشد چوب راش رشد بهتری و تنه بزرگتری نیز خواهد داشت. چوب راش چیست؟ یکی از مواردی که می شود با آن چوب راش را از دیگر چوب ها تشخیص داد رنگ آن است. تنه آن به رنگ سفید است. درون این چوب در ایران به رنگ زرد تا قهوه ای تیره مایل به قرمز می باشد. در چوب های راش خارجی رنگ درونی چوب کمرنگ تر است. یکی دیگر از مزایای آن ارتفاع زیادش می باشد که گاهی به 30 تا 35 متر می رسد. قطر این چوب حدود 5/1 متر تا 2 متر می باشد.

چوب راش چیست؟ خصوصیت بارز چوب راش بافت آن می باشد. این چوب بافتی منسجم و یکنواخت دارد به همین دلیل بسیار خوش تراش است.

در هنگام برش انعطاف زیادی دارد و نمی شکند.

شکل ظاهری چوب راش

چوب راش چیست؟ در فصل پاییز و سرما، برگ های آن می ریزد. جوانه های درخت راش دوکی شکل و کشیده هستند. رنگ جوانه ها طلایی می باشد و برگ داخل آنها تا شده است. شکل برگ های درخت راش بیضی شکل است. رنگ برگ ها سبز می باشد والبته قسمت زیرین برگ ها به رنگ سبز روشن هست. برگ ها بدون دندانه هستند و با کرک هایی که بر روی برگ ها هست حالتی چرم گونه دارند.

چوب راش چیست؟

چوب راش در کشورهای مختلف و با ویژگی ها و خصوصیات تقریبا هم شکل وجود دارد. چوب راش سایه پسند است. در صورتی که سرمای ناگهانی ای بیاید به چوب آسیب می زند. میزان رطوبتی که خاک درخت راش در آن به خوبی رشد می کند، متعادل باید باشد. درخت راش در خاک هایی که آب زیادی داشته باشند تحمل نمی کند. خاک هایی که زهکشی مناسبی داشته باشند و حالت اسیدی، قلیایی یا خنثی داشته باشند برای درخت راش مناسب است. فرقی اصلی که راش خارجی با ایرانی دارد در میزان رطوبت چوب و قطر چوب است. چوب راش را با هوم­نت بهتر بشناسید.

چوب راش چیست؟ به دلیل اینکه چوب راش به راحتی با محلول های محافظتی آغشته می شود در کارخانه ها بیشترین استفاده را دارد. از خصوصیات دیگر چوب راش این است که در مقابل نور آفتاب زیاد، حالت سوختگی پیدا می کند. اگر شدت نور افزایش یابد باعث ایجاد شکاف در چوب درخت راش می شود. به طور کلی عواملی مثل وضعیت گستردگی شاخه ها، فرم تنه درخت، حالت تاج درخت راش که شاخه ها با زاویه تندی از درون هم خارج می شوند و تقارن، تحت تاثیر عومل مختلف ژنتیکی درخت قابل تغییر هستند.

کاربرد چوب راش

چوب راش در ساخت انواع در و پنجره، صندلی، میز، مبل و … به کار می رود. از خاصیت های چوب راش این است که نرم است. برای همین در برش دادن بسیار انعطاف پذیر است. این چوب سنگینی متوسطی دارد. این خصوصیات باعث شده تا در صنعت مبلمان از این چوب بسیار استفاده شود. چون چوب راش خوش تراش است برای همین در کنده کاری های مبلمان به راحتی می توان نقوش را اجرا کرد. همچنین در نمای مبل راحتی یا پایه مبل راحتی کاربرد بسیاری دارد.

در بازار مبل، بیشترین چوبی که استفاده شده است چوب راش گرجستان و چوب راش ایرانی می باشد. برای تشخیص چوب راش در مبلمان نیز از رنگ آن که کرم مایل به قرمز است می توانیم متوجه شویم. راه تشخیص چوب راش غیر از رنگ، این است که در همه سطوح صاف است و زبری ندارد. نکته دیگر اینکه میزان سنگینی ای هم که دارد متوسط است. اگر به خوبی از آن مراقبت کنیم عمر طولانی ای خواهد داشت، البته با همان کیفیت اولیه.

چوب راش قیمت

قیمت چوب راش در بازار چوب ایران بستگی به خیلی چزها دارد. اینکه چوب راش از کدام کشور وارد شده باشد نقش زیادی در قیمت چوب راش دارد. مثلا چوب راش گرجستان که یکی از پرکاربردترین چوب­ها در صنعت مبلمان مخصوصا مبل راحتی می­باشد که در پایه مبل راحتی کاربرد زیادی دارد، با چوب راش ایرانی که از دیگر نوع­های چوب راش مورد استفاده در ایران میباشد، از نظر رنگ و کیفیت تا حدی تفاوت دارد. در نتیجه چوب راش گرجستان قیمت متفاوتی با چوب راش ایرانی دارد.

هومنت ارائه­دهنده برندهای برتر مبلمان در ایران

صنعت مبلمان صنعتی است که نیازمند به روز بودن است و میبایست همراه با مد روز، با توجه به سبک­های طراحی مصنوعات آن تولید شود. برندهای برتر در این صنعت، محصولاتی به روز هم از نظر طراحی و هم نظر کیفیت تولید می­کنند. ما در تلاش هستیم تا برندهای برتر مبلمان در ایران را معرفی کنیم و محصولاتشان را به مخاطبان عزیز هوم­نت ارائه دهیم. هوم­نت مرجعی بزرگ از برندهای بزرگ صنعت مبلمان است.

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *