چوب گردویی

چکیده کوتاه مطلب

چوب گردو از جمله بهترین و مرغوب ترین چوب ها بحساب می­آید. چوب گردو زیر بافت، صیغل پذیر، همگن، رنگ پذیر و به رنگ قهوه ای تیره می باشد که طرح و نقش های زیبایی نیز دارد و همچنین چوب گردو دارای دوام بالایست. وزن مخصوص چوب گردو در حدود 0/6 تا 0/7 گرم در […]

چوب گردو از جمله بهترین و مرغوب ترین چوب ها بحساب می­آید. چوب گردو زیر بافت، صیغل پذیر، همگن، رنگ پذیر و به رنگ قهوه ای تیره می باشد که طرح و نقش های زیبایی نیز دارد و همچنین چوب گردو دارای دوام بالایست. وزن مخصوص چوب گردو در حدود 0/6 تا 0/7 گرم در سانتی متر مکعب می باشد که به آن سختی متوسطی داده است. منظور از سختی میزان مقاومت آن در برابر نفوذ یک جسم خارجی است. بنابراین میزان سختی یک چوب نسبت عکس با قابلیت کنده­کاری و اره­خوری آن دارد. به همین دلیل نیز چوب گردو برای منبت­کاری، خراطی و کنده­کاری، ساخت مجسمه و اشیاء دکوری، ساخت آلات موسیقی و همچنین در دکوراسیون داخلی منزل و ساخت روکش های چوب بسیار پرکاربرد است. چوب گردو نیمه سنگین و نیمه سخت می باشد و مقاومت مناسبی در برابر فشار، خمش، رطوبت و کشش دارد. در هوم­­نت توضیحات بیشتری در رابطه با چوب گردو بیان شده است.

ویژگی های چوب گردو

 • چوب گردو باثبات و سخت است.
 • چوب گردو محکم و بادوام بوده و در عین حال، چوب سنگینی نیست.
 • چوب گردو متراکم است و در برابر ضربه، مقاومت خوبی نشان می دهد.
 • کار با چوب گردو آسان بوده و تراشکاری و کنده کاری آن به راحتی انجام می شود.
 • میخ و چسب را به خوبی می­پذیرد.
 • کیفیت های خمش خوبی را از خود نشان می دهد.
 • چوب گردو پرداخت پذیر است.
 • چوب گردو ریزبافت بوده و الیاف کاملا یکدستی دارد.
 • چوب گردو در برابر پوسیدگی مقاوم است.
 • رنگ های منحصر به فردی و زیبایی دارد.
 • ویژگی های خاص بافت چوب گردو، آن را به گزینه مطلوبی برای بسیاری از کاربردهای تزئینی و زیبایی شناسانه تبدیل می کند.

رنگ چوب گردو

با توجه به اینکه چوب گردو از کدام بخش از درخت حاصل می شود، رنگهای متفاوتی دارد. چوب برون، خارجی ترین قسمت درخت است. رنگ های برون چوب در یک درخت گردو، در گستره ای از رنگهای زرد کمرنگ و خاکستری، چوب گردویی روشن و چوب گردو سفید، متفاوت هستند. بخش چوب درون درخت، داخلی ترین قسمت درخت محسوب می شود. در یک درخت گردو، چوب درون پررنگ است و طیف گسترده ای از تُناژهای رنگی قهوه ای تیره و قهوه ای روشن با رگه های ارغوانی، خاکستری، مایل به قرمز و رنگهای تیره مثل چوب گردو سیاه را تشکیل می دهد. محصولات ساخته شده با چوب گردو را می­توانید در هوم­نت ببینید.

الگوی الیاف چوب گردو

چوب گردو ریزبافت بوده و الیاف صاف و مستقیمی دارد. بافت آن تا حدودی زبر و خشن است و گره ها یا سایر بی نظمی های ساختاری به طور تصادفی در بافت چوب گردو پراکنده اند.

گاهی بی نظمی هایی به شکل الیاف موجدار یا پیچ خورده مشاهده می شوند. گاهی نقوش دو شاخه ای، در بخشی از چوب گردو مشاهده می شوند که در آن، شاخه های درخت در حال تقسیم شدن هستند.

در اینجا، چین خوردگی هایی در چوب گردو مشاهده می شود. هر ساله یک حلقه سالیانه جدید، در فضای موجود تشکیل شده و چین خوردگی ها در قسمتهای تحت فشار چوب گردو ایجاد می شوند.

نقش های بروسن در اثر رشد روی درخت ایجاد می شود که اندکی برآمده بوده و شبیه زگیل هستند. نقش ها یا گره های بروسن در اثر تقسیم غیر طبیعی سلول های رشد ایجاد می شوند و اگر لازم باشد، بخش ها یا شاخه های جدیدی را در درخت تشکیل می دهند.

نقش های بروسن در بافت چوب گردو، مانند یک الگوی مدور و سفت به نظر می رسند. چوب گردو دارای الگوی بافتی منحصر به فردی است. این الگو در حالت بینابینی الگوی بافتی متمایز بلوط و الگوی بافتی یکنواخت افرا قرار دارد.

چوب گردو در مبلمان

 • از آنجا که چوب گردو قیمت بالایی دارد، از چوب گردو اغلب برای ساخت مبلمان رسمی و مبلمان اداری استفاده می شود. مبلمان اداری ساخته شده از چوب گردو، اصالت، ظرافت و زیبایی منحصر به فردی را به نمایش می گذارد.
 • چوب گردو، اغلب با رنگ های تیره و طبیعی رنگ آمیزی می شود تا سایه روشن های تیره روی آن ایجاد شود.
 • چوب گردو، چوب سختی است و از لحاظ استحکام، بافت و رنگ، فوق العاده ارزشمند است. در نتیجه چوب گردو قیمت بالایی هم دارد.
 • پرداخت های روی چوب گردو، صاف و یکدست هستند.

رازهایی در مورد چوب گردو

شنیده اید که رنگ چوب گیلاس با گذشت زمان تیره می شود؟ در مورد چوب گردو برعکس این قضیه صادق است. هرچه چوب گردو پیرتر می شود، کم رنگ تر می شود! چوب گردو با گذشت زمان و افزایش سن، به رنگ عسلی در می آید. تغییر رنگ در چوب گردو به اندازه تغییر رنگ پتینه ای در چوب گیلاس بارز نیست. چوب گردو یک گزینه انتخابی عالی برای ساخت سازها و ادوات موسیقی است و در گیتارها و ویولن ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین، بخارزنی چوب گردو کار آسانی است و در اثر بخارزنی، نرم و منعطف می شود و قابلیت خم شوندگی خوبی پیدا می کند. ویژگی چوب گردو، متنوع و زیاد است. انواع چوب ها در دسترس هستند و مشخصات خاص خود را دارند. در ادامه مطلب با انواع مشخصات و ویژگی چوب گردو آشنا می شویم تا خریداران نیز با توجه به مصرفی که دارند، راحت تر چوب مورد نیازشان را انتخاب کنند. چوب گردو را با هوم­نت بهتر بشناسید.

هومنت ارائه ­دهنده برندهای برتر مبلمان در ایران

صنعت مبلمان صنعتی است که نیازمند به روز بودن است و میبایست همراه با مد روز، با توجه به سبک­های طراحی مصنوعات آن تولید شود. برندهای برتر در این صنعت، محصولاتی به روز هم از نظر طراحی و هم نظر کیفیت تولید می­کنند. ما در تلاش هستیم تا برندهای برتر مبلمان در ایران را معرفی کنیم و محصولاتشان را به مخاطبان عزیز هوم­نت ارائه دهیم. هوم­نت مرجعی بزرگ از برندهای بزرگ صنعت مبلمان است.

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *