18 ایده‌ی هوشمندانه برای طراحی باغچه‌های کوچک

دسته بندی :طراحی و دکوراسیون داخلی ۳۰ تیر ۱۴۰۰ 1591

ایده های طراحی باغچه‌های کوچک می تواند حتی کوچکترین فضای بیرونی را با یک طرح فکر شده، کشت و کار خلاقانه، مواد مناسب و موارد دیگر تغییر شکل دهد. این ایده‌ها مزیت‌هایی زیادی نیز دارند؛ از جمله اینکه بسیار کم‌دردسر هستند و هزینه‌ی اندک قابل اجرا هستند.

باغ های کوچک، تراس های شهری، بالکن ها و حتی گوشه های غیر دوست داشتنی همگی می توانند با کمی دقت و توجه ، فضای بیرونی متعلق به ما را فریبنده کنند. ترفندهای بصری ، نورپردازی خوب ، گل‌کاری جالب توجه و فضای راحتی برای نشستن تکنیک‌هایی برای دلنشین کردن باغ‌های جمع و جور و نامرغوب می‌توانند باشند.
خواه به دنبال ایده های طراحی باغچه کوچکتان باشید و یا ایجاد یک بالکن چشمگیر، بخواهید پاسیوی خود را با مبلمان باغی تعریف کنید و یا اگر دوست دارید با فضای سبز احاطه شوید، با مطالعه‌ی این مطلب برای فضای بیرونی کوچک خود ایده‌های زیادی خواهید گرفت.

 1. باغچه را با کف‌پوشی چوبی تقسیم‌بندی کنید

استفاده از کف‌پوش چوبی علاوه بر فراهم كردن فضایی برای نشستن ، آشامیدن و ناهار خوری، می‌تواند یك باغ كوچك را به مناطق مجزا تفکیک كند، به سهولت درسرپرستی کاربری فضا کمک کند و حتی آن را کمی بزرگ‌تر نشان دهد.

 1. با نقاشی کردن اشیا به فضا رنگ اضافه کنید

یک سطل رنگ بردارید و با آن اشیا چوبی قدیمی را رنگ‌آمیزی کنید. این کار یکی از مقرون به صرفه ترین روش ها برای اثرگذاری زیاد در یک باغ کوچک است.
رنگ های روشن تر می توانند یک باغچه را سبک‌تر و روشن‌تر نشان دهند. در حالی که رنگ‌های تند بیانگر نکات جدی‌ای هستند.

 1. فضایی را برای یک باغچه‌ی سنگی در نظر بگیرید

تخت‌سنگ‌ها ها معاصرترین روش برای ایجاد آبنماها نیستند، اما مقیاس پذیری آنها باعث می شود راحت تر در فضاهای کوچکتر گنجانده شوند. این ایده می‌تواند منجر به ساخت ایجاد محیط آرامش‌بخشی شود که با عبور آب از روی سنگ‌ها شکل می‌گیرد.

 1. خواستگاهی برای پرورش گیاهان خوراکی در نظر بگیرید

شما برای پرورش غذای خود به یک باغ آشپزخانه متحرک نیاز ندارید، فقط یک منطقه از باغچه را به خوراکی‌ها اختصاص دهید.
ایده های عالی برای باغچه کوچک سبزیجات شامل فلفل دلمه‌ای ، لوبیای رونده و گوجه فرنگی است زیرا همه آنها در یک فضای کوچک عملکرد بالایی دارند. اگر واقعاً از لحاظ مساحت کمبود دارید ، گلدان گیاهان را می توانید در قفسه هایی در فضای باز نگهداری کنید.

 1. بدون وجود چمن مشکلی نخواهید داشت

تعویض چمن برای پاسیو به این معنی نیست که شما باید رنگ سبز را خاکستری کنید. بازسازی پاسیو به منظور صرفه‌جویی است، به این معنی که شما می توانید طیف وسیع تری از سرسبزی را به فضا وارد کنید.

 1. در یک باغچه‌ی کوچک همه چیز را در سادگی نگه دارید

یک پالت ترکیبی از مصالح و گیاهان که به دقت انتخاب شده باشند غالبا خشنودکننده‌تر خواهند بود پس دور و بر خودتان را زیاد شلوغ نکنید. این بدان معنا نیست که شما نمی توانید ماجراجویی کنید و تجربیات تازه‌ای داشته باشید اما توجه کنید که تلاش برای چپاندن همه چیز در یک فضای جمع و جور باعث آشفتگی و کاهش قابلیت استفاده می شود.

 1. در فضاهای کوچک گیاهان را هوشمندانه بکارید

از گیاهانی استفاده کنید که فضا را بیش از حد شلوغ نکنند. با این حال ، شما همچنین باید اطمینان حاصل کنید که خودتان را با فنس‌ها و دیوارها محدود نمی‌کنید.

 1. در یک باغچه‌ی کوچک از گلدان‌ها استفاده کنید

استفاده از گیاهان در گلدان انعطاف پذیری بیشتری در باغهای کوچکتر ایجاد می کند. شما می توانید گلدان ها را در اطراف تراس غذاخوری خود قرار دهید و هر زمان که لازم بود به راحتی آنها را جا به جا کنید و همچنین گیاه آن‌ها را از فصلی به فصل دیگر تغییر دهید.

 1. پیوستگی کلید اصلی است

تداوم رویکرد از داخل به بیرون کمک می کند تا باغچه بخشی از خانه شما باشد به این صورت که می تواندگستره‌ای شامل رنگ‌ها و مصالح تا استفاده ساده از گیاهانی که رنگ گل آنها تکمیل‌کننده‌ی فضای داخلی است را در بر بگیرد.

 1. با یک آبنما جذابیت ایجاد کنید

در باغچه با استفاده از یک مجسمه، آبنما، گیاهان مینیاتوری و یا یک شومینه‌ی بیرونی یک نقطه‌ی کانونی ایجاد کنید.

 1. نورپردازی مناسبی داشته باشید

نورپردازی نقاط کانونی و خاص علاقه‌ی دیگران را بر می‌انگیزد و اتمسفری را برای خانه در تمام طول سال به وجود می‌آورد، حتی در مواقعی که در باغ حضور ندارید.
مهم نیست که کل فضا را روشن کنید ، وجود نقاط تاریک برای پاسخ‌دهی طرح روشنایی باغ ضروری است.

 1. گوشه‌ی سایه‌داری فراهم کنید

به یک نقطه سایه دار به عنوان یک تجربه چند حسی بینایی ، صوتی و بویایی بیاندیشید. شاخ و برگ درختان بدون اینکه زیاد جلوی آفتاب را بگیرند، پوشش بسیار خوبی دارند و می توانند متناسب با نیازهای شما اصلاح شوند.

 1. از زیر زمین استفاده کنید

فضای باغی را که نادیده گرفته شده و یا در معرض دید است ، تغییر شکل دهید. باغ های غرق شده عقب نشینی های بسیار خوبی به ویژه در زمین‌های شهری دارند که نرده های مرزی ممکن است در آن سایه های ناخواسته ایجاد کنند که بسیار مفید هستند.

 1. احساس خانه را در باغچه به وجود آورید

این مرحله ممکن است چندان برای شما جالب نباشد ، اما انجام وظایفی مانند نظافت و مرتب سازی گلدان ها ، سوله ها و گلخانه ها بهترین راه برای اطمینان از بی نظمی و در هم ریختگی باغچه کوچک شماست. این امر نه تنها به شما این امکان را می دهد که حتی از کوچکترین مناطق باغچه نیز نهایت استفاده را ببرید بلکه فضای مرتب می تواند باغ کوچک را بزرگتر جلوه دهد.

 1. در باغچه‌ی کوچک از فضای عمودی نیز می‌توانید استفاده کنید

اگر مساحت باغچه‌ی شما محدود است می‌توانید گیاهانتان را عمودی بکارید. برای ایجاد این باغ های عمودی ، گیاهان ریشه در ساختاری دارند که سپس به یک دیوار داخلی ، خارجی یا مستقل متصل می شود. محدوده سیستم ها می تواند از مواردی مانند گلدان های گیاهی باشد که به یک دیوار عمودی آویزان شده اند ، یا پانل های هیدروپونیک مدولار بسیار پیچیده ای هستند که در آن تمام آب و مواد مغذی مورد نیاز گیاهان با دقت تحویل داده می شوند و به صورت الکترونیکی کنترل می شوند.

 1. مبلمان کم قیمت انتخاب کنید

در نظر گرفتن دقیق مقیاس در یک فضای کوچک بسیار مهم است بنابراین به نحوه چینش مبلمان درکنار یکدیگر و در فضای اطراف توجه کنید.

 1. در پایان باغچه کوچکتان یک دفتر کار تاسیس کنید

ساخت یک اتاق اضافی با منظره باغ اکنون بسیار رایج است. با رواج فعلی اتاق های خانوادگی چند منظوره با پلان باز ، که ترکیبی از آشپزخانه، ناهار خوری و فضای زندگی است، اتاق های باغی کاملاً مناسب این طرح هستند.

 1. از درخت آرایی در مقیاس کوچک لذت ببرید
  این کار غالبا در مقیاس بزرگ و به صورت رسمی استفاده می شود. فرم های بارز را در مناطق کم فضا امتحان کنید تا تأثیر چشمگیری داشته باشد.

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: