نورپردازی چه تاثیری بر طراحی داخلی شما میگذارد؟

دسته بندی :طراحی و دکوراسیون داخلی ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ 627

نورپردازی چه تاثیری بر طراحی داخلی شما میگذارد؟

نورپردازی بر حس وحال ما  و نحوۀ ادراک رنگ­ها، تاثیر می­گذارد. این واقعیتِ صرف، ثابت می کند که نورپردازی در کارهای هنری چقدر ضروری است. بی­شک، تضاد سایه و نور یک نقطه کانونی عالی را ارائه می دهد. در حقیقت، حتی شرکت های تجاری از نورپردازی و تأثیرات آن برای افزایش فروش استفاده می کنند.  

تا حالا دقت کرده­اید که چند بار وارد یک بوتیک شده­اید و بخاطر نورپردازی پیچیدۀ آنجا، تمایل غیر منطقی برای خرید اقلام آنجا داشته­اید؟ به عنوان یک­ فرد علاقه­مند به طراحی داخلی یا به عنوان یک متخصص طراحی داخلی، لازم است توانایی نورپردازی ها در تأثیر بر رنگ ، فضا و خلق و خو را در نظر بگیریم، تا جلوه طراحی داخلی مورد نظر را نمایان کنیم.

بیایید در مورد نور طبیعی و مصنوعی و نحوه تأثیر آن بر طراحی داخلی شما بیشتر بیاموزیم:

نور طبیعی

روشنایی طبیعی، استفاده ماهرانه از نور خورشید به نفع طراح داخلی است. استفاده از نور طبیعی به معنی حداکثر استفاده از موقعیت اتاق  و همزمان، تلاش برای دستیابی به اتمسفر و حال وهوای مطلوب در اتاق است. برخی از طراحان داخلی در ساحل میامی از پنجره های بزرگ برای حداکثر استفاده از نور طبیعی استفاده می­کنند و در عین حال چشم انداز فوق العاده­ای از زیبایی شهر به دست می­آورند. همیشه هنگام انتخاب رنگ برای یک پروژه طراحی داخلی، ابتدا نور طبیعی را در نظر بگیرید. بهترین راه برای تعیین رنگهای مناسب که میزان نور طبیعی را تکمیل می­کند، این است که به فضای روبروی اتاق توجه کنید. به عنوان مثال: به دلیل ِ کمتر بودن نور خورشید در اتاق­های روبه شمال، لازم است از رنگهای روشن و زنده برای شاد کردن آنها استفاده کنید؛ در حالی که اگر یک اتاق رو به جنوب باشد، برای دستیابی به تعادل، انتخاب رنگهای سرد و خنثی منطقی است. از نگاهِ یک چشم غیر آموزش دیده ، رنگ ها تغییر نکرده اند، اما همچنان تحت تأثیر حالات ناشی از نور قرار می گیرند.

نور مصنوعی

روشنایی مصنوعی عبارت است از استفاده دقیق از لامپ ها و دیگر وسایل ساطع­کننده نور که بر حس و حال و اتمسفرِ اتاق تأثیر می گذارد. چندین طرح و مدل نورپردازی وجود دارد که تجربه شما از حس فضا را عمیق­تر می­کند: مثلا رستوران­های روشنِ خانوادگی یا وعده­های شام با نور بسیار ضعیف که صمیمیت را بیشتر می­کند. این تجربه به قدری مهم است که طراحان داخلی سعی می کنند اطمینان حاصل کنند که طرح روشنایی مصنوعی هر پروژه طراحی داخلی با دقت برنامه ریزی شده است  تا مطمئن شوند که محیط با این شیوۀ نورپردازی تکمیل می­شود.

بسته به جلوه مورد نظر ، طراحان داخلی از لامپ های LED و فلورسنت انتخاب می­کنند، تا حالت دلخواه را بدست آورند. اگر هدف شما سرد کردن فضای اتاق است، بهتر است از نورهای فلورسنت استفاده کنید، در حالی که استفاده از LED برای گرم کردن فضای اتاق انتخاب خوبی محسوب می شود.

 

نورپردازی یا عدم وجود آن، بخش زیبایی­شناسی در یک محیط است که به فضای مورد نظر اتاق بستگی دارد.

طراحان داخلی متخصص، می­دانند چگونه از این مقوله استفاده کنند تا اطمینان حاصل شود که رنگ­ها، نورپردازی، حال و هوا و فضا در یک هارمونی با یکدیگر قرار گیرند..

بی شک، در طراحی داخلی، نورپردازی یک عنصر اساسی است. تصمیم دارید که بهترین استفاده از نورپردازی را در طراحی داخلیِ فضای مورد نظرتان داشته باشید؟ لازم است طرح روشنایی فضای مورد نظر را به طراحان داخلی متخصص بسپارید،که ترکیب مناسب نور و رنگ را مثل کف دست خود میشناسند. این بهترین راه برای اطمینان از این موضوع است که هر بار وارد اتاق خود می­شوید ، فضا و حال و هوای دلخواه خود را بدست آورید.

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: