طراحی مبلمان اداری – تناسب کارمند و ابعاد صندلی

دسته بندی :طراحی و دکوراسیون داخلی 16 مرداد 1400 292

طراحی مبلمان اداری - تناسب کارمند و ابعاد صندلی

مبلمان اداری بخش مهمی از محیط اداری هستند که نقش تعیین‌کننده‌ای در کیفیت فضای کاری ایفا می‌کنند. در محیط اداری امروزی یک کارمند باید حداقل ۶ تا ۸ ساعت در روز با مبلمان اداری خود (‏میز و صندلی) ‏کار کند. بنابراین، هشت ساعت کار در روز در دفتر کار نه تنها باعث خستگی فیزیکی و بیماری می‌شود، بلکه اثرات روانی منفی نیز دارد. مبلمان اداری مدرن باید برای انعکاس ارزش‌های طراحی “انسان محور” طراحی شوند. همچنین باید بر بهبود شرایط کاری و کارایی اداره تمرکز کند. همچنین باید برای بهبود شرایط کاری و کارایی اداره تمرکز شود.

کاربردهای دانش ارگونومی، مطالعه انسان و مبلمان اداری به عنوان یک کل، ایجاد شده اند تا نه تنها اطمینان حاصل کنند از تناسب محیط برای ویژگی‌های بدن فیزیکی، بلکه برای اینکه مردم به شیوه‌ای علمی، سالم و منطقی کار کنند و لذت کار را به شیوه‌ای کارآمد درک کنند. آنتروپومتری علمی است که طیف وسیعی از اندازه‌های بدن را در یک جمعیت اندازه‌گیری می‌کند. هنگام طراحی محصولات مهم است که به یاد داشته باشید که افراد در اندازه‌ها و شکل‌های زیادی حضور دارند.

رونده‌ای اخیر در جهانی‌سازی و توافقات تجارت آزاد برخی از کشورهای در حال توسعه را مجبور به واردات ابزارها و سایر تجهیزات از کشورهای صنعتی بدون در نظر گرفتن ابعاد تن سنجی کشورهای وارد کننده کرده‌است. بنابراین محققان بر نیاز فوری به جمع‌آوری داده‌های تن سنجی برای جمعیت‌های کشورهای در حال توسعه صنعتی به منظور معرفی تغییرات در طراحی و استفاده از تجهیزات تاکید کرده‌اند. فواصل، سطح کار و ارتفاع صندلی، واحد نمایش بصری‏، ارتفاع پایشگر و بسیاری از ویژگی‌های دیگر ایستگاه‌های کاری همگی باید براساس داده‌های تن سنجی باشند. استفاده مناسب از آنتروپومتری در طراحی ممکن است رفاه، سلامت، راحتی و ایمنی کارمندان را بهبود بخشد. در نتیجه منابع انسانی کارایی و بازده بالاتری از خود نشان خواهند داد و تاثیر مستقیم بر توسعه سازمان خواهند گذاشت.

مبلمان اداری وجود دارند تا مردم را قادر سازند کار خود را به طور موثر انجام دهند. مبلمان اداری به طور معمول برای تطبیق ابعاد یک کاربر خاص، توسط تولیدکنندگان طراحی نمی­شوند. در حالی که همه میزها یک تنظیمات ارتفاع کلی و صندلی‌های با اندازه‌های مختلف ارائه نمی‌دهند، تنظیمات فردی برای صندلی، بازو و پشت ارائه نمی‌شوند. در عوض، فلسفه تک سایز متناسب با همه چیز در این صنعت پذیرفته شده‌است، زیرا ساخت چنین مبلمان کم‌هزینه‌تر و فروش آن آسان‌تر با قیمت پایین‌تر است، و مشکلات موجودی برای تولیدکنندگان و موسسات را کاهش می‌دهد. قسمت کفیه صندلی که بیش از حد پهن و یا عمیق است، ممکن است باعث شود که کارمند از استفاده از بازوگاه و پشتگاه ها خودداری کند.

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: