نحوه استفاده از عناصر و اصول طراحی داخلی برای دکوراسیون منزل خود

دسته بندی :طراحی و دکوراسیون داخلی ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ 1663

نحوه استفاده از عناصر و اصول طراحی داخلی برای دکوراسیون منزل خود

طراحی داخلی مدرن، بسیار بیشتر از تصمیم گیری در مورد این مسئله است که کدام بالش و پرده با این اتاق متناسب است- اگر چه این انتخاب ها هنوز هم مهم هستند.

ما معتقدیم که طراحی داخلی هم علم است و هم هنر! این به نحوۀ واکنش مغز و بدن ما نسبت به فضای اطراف ما مربوط می شود. و وظیفه یک طراح داخلی این است که این احساسات را در جهت مثبت شکل دهد، تا فرد متقاعد شود که برای  طراحی یک اتاق وقت بگذارد. برای انجام این کار ، طراحان داخلی از روشهای هنری خاصی استفاده می کنند که ذهن ما را “فریب” می دهد یا حداقل نحوه درک ما از فضاهای داخلی را تغییر می دهد. این کار، بیشتر یک بازی فکریست.

در ادامه،7 نکتۀ کلیدیِ طراحی داخلی را بیان می­کنیم که می­توانید برای تزئین خانه خود  از آنها استفاده کنید.

 • فضا
 • خطوط
 • شکل و فرم
 • الگوها
 • نور
 • رنگ
 • بافت

1- فضا

در حالی که هر هفت عنصر موجود در این لیست، از اجزای ضروری طراحی داخلی هستند، اما شاید مقولۀ فضا مهمترین مورد برای درست جلوه دادنِ یک محیط باشد. به هر حال ، طراحی داخلی مربوط به طراحی فضاهای داخلی است. احتمالا در مورد طرحِ طبقه با عنوانِ “مفهوم باز” ، چیزی شنیده اید. این سبک خاص، روی فضای خانه وسواسِ خاصی دارد، به ویژه تعادل در فضای منفی و مثبت.

 • فضای خالی که به یک اتاق احساس وسعت و “باز بودن” ​​می دهد ، فضای منفی نامیده می شود.
 • فضای پر از دکور ، مانند نیمکت نشیمن ، میز ناهار خوری و آشپزخانه ، فضای مثبت نامیده می شود.

در یک خانه به سبک مفهومیِ باز، دیوارها برداشته می شوند و این باعث می شود مغز شما احساس کند که فضا بزرگتر از زمانیست که دیوارها وجود داشت. این تنها یک نمونه از نحوۀ عملکرد طراحی داخلی روی مغز است.

یک طراح داخلی علاوه بر اینکه به فضاهای مثبت و منفی در یک طبقه دو بعدی فکر می کند، باید به فضای بالای مبلمان نیز فکر کند:

 • ارتفاع سقف چقدر است؟
 • آیا می خواهم توجه بیننده را به سقف جلب کنم تا ویژگی خاصی مشخص شود؟
 • آیا باید نگاهم را به سمت پایین و زمین معطوف کنم و آن را با ویترینی از یک مبلمان خوب تزئین کنم؟

چالش، ایجاد تعادل بین این دو شکل فضاست- نه خیلی شلوغ ، و نه خیلی خلوت. درواقع، بر اساس خانه شما منحصر به فرد است.

2- خطوط

یکی دیگر از عناصر مورد استفاده طراحان داخلی برای شکل دادن به درک مغز ما از فضا ، خطوط هستند.

سه نوع خط اصلی وجود دارد:

 • افقی
 • عمودی
 • دینامیک (پویا)

به عنوان مثال؛ اگر می خواهید احساس سادگی ، امنیت ، دنج و پایداری داشته باشید، از خطوط افقی استفاده کنید. از طرف دیگر، خطوط عمودی باعث می شود فضاها بلند و دلپذیر به نظر برسند.

خطوط افقی

برای داشتنِ احساس آرامش بیشتر در یک اتاق ، از خطوط افقی استفاده کنید. آنها فضا را با زمین  یکی می­کنند و باعث می شوند که احساس وسعت و گستردگی بیشتری داشته باشید. با این حال ، اگر زیاد از این عنصر طراحی استفاده کنید ، فضای شما می تواند به سرعت کسل کننده شود و فاقد جذابیت بصری باید که در خطوط عمودی و پویا می­بینید.

خطوط عمودی

خطوط عودی، چشم­های شما را به سمت بالا هدایت می­کنند. به عنوان مثال؛ اگر خانه شما دارای کاشی­های سقفی شگفت انگیز است، یک طراح داخلی خوب از خطوط عمودی استفاده می­کند تا  ناخودآگاه چشم شما را به بالا هدایت کرده و آن ویژگی برجسته را ببینید. با این حال، اگر از خطوط عمودی بیش از حد استفاده شود، می تواند باعث ایجاد حس محدودیت در افراد شود.

 

خطوط دینامیک یا پویا

این خطوط نشان دهنده حرکت و تحریک است. آنها فعال هستند و چشم­های شما را تشویق می کنند که “در جهت خط” حرکت کرده یا به الگوها توجه کنند. خطوط زیگزاگ ، زاویه دار و منحنی در این دسته قرار می گیرند، زیرا هریک احساسِ حرکت یا تأثیر متفاوتی بر حسِ یک اتاق ایجاد می کنند. خطوط زیگزاگ و زاویه ای، به اتاق انرژی و زندگی می بخشند، در حالی که خطوط صاف و منحنی باعث ایجاد حس لطافت ، صافی و تعادل می شود.

همانطور که خانه ها از سنتی در نهایت مدرن و معاصر تبدیل می شوند، در واقع می توانید خطوط را تمیزتر و با جزئیات کمتر ببینید و از انحنای آنها کاسته و زاویه دار تر می­شوند.

3- شکل و فرم

مجموعه ای از خطوط که شکلی را ایجاد می کنند، فرم نامیده می شوند. خطوط ، اعم از افقی ، عمودی یا پویا، اشکال را به وجود می­آورند. این اشکال می توانند هندسی (زاویه ای) یا طبیعی (منحنی)  و باز یا بسته باشند. هنگامی که طراح داخلی شما به خوبی از سبک مورد علاقۀ شما آگاه است، می تواند فرم ها را با هم ترکیب کرده و به هر حسی که شما در خانه می خواهید برسد؛ حس زمینی وسادگی، مدرن ، گرم ، خنک و یا هرچه دوست دارید..

4- الگوها

الگو مجموعه ای از خطوط و اشکال است که  به همراه فرم،  بخشی از خانوادۀ “خطوط” را تشکیل می­دهند.

الگوها نیز مانند اشکال، بخش خاصی از فضای داخلی شما از جمله سقف، پله ها، یا دیوارها، را برجسته می­کنند. شما می توانید این جلوه را با یک کاغذ دیواری جسورانه یا پاپ رنگی روی دیوار انجام دهید. مجبور نیستید الگوها را فقط روی دیوار انجام دهید. شما می توانید آنها را در هر کجا بکار برید؛ مثلا روی چوب، قاب عکس ، پرده ، بالش و چیزهای دیگر. گنجاندن الگوها در خانه، مجموعه ای بی پایان و نامحدود از گزینه ها را پیش روی شما قرار می­دهد.

5- نور

اگر تا به حال در مورد “حالتِ نورپردازی ” چیزی شنیده­اید، پس با این عنصر طراحی داخلی آشنا هستید. نور می تواند حال و هوای هر اتاق را تنظیم کند، زیرا انواع مختلف نور بوجود آورندۀ حالات مختلف روحی هستند. نور طبیعی می تواند نشان دهنده گرما و شادی باشد، در حالی که نور مصنوعیِ فلورسنت به اتاق احساس سردی و سکون می دهد.

شناختِ دو نوع اصلی نورپردازی و چگونگی تأثیر آنها بر روحیۀ کلی یک فضا، بسیار مهم است.

نور طبیعی

منابع نور طبیعی، می توانند رنگ های زیبای فضای شما را به نمایش بگذارند و یا مبلمان خاصی را که دوست دارید، برجسته کنند. طراح داخلی می تواند پنجره ها و درها را طوری قرار دهد تا آبشاری از نور طبیعی  روی دکوراسیون و فضای داخلی خانه سرازیر شود. به علاوه ، طراحان می توانند آن نور را از طریق پرده ، سایه و از این قبیل چیزها، دستکاری کنند.

نور مصنوعی

وقتی نور طبیعی کافی نیست یا طراحان به دنبال برجسته کردن یک اثر هنری خاص یا ایجاد روحیه هستند، می توانند از نور مصنوعی استفاده کنند. گزینه های انتخابیِ شما عبارتند از:

 • نورپردازی وظیفه: این نورپردازی به شما کمک م­کند تا وظایف خود را انجام دهید. مثل روشنایی میز کار، روشنایی بالای آشپزخانه و موارد دیگر.
 • نورپردازیِ تاکیدی: این نورپردازی، با نشان دادن نقطه کانونی در خانه، میتواند نقاط مورد نظر ما را روشن کند. مثلا: آثار هنری ، مجسمه ها ، لوسترها یا حتی معماری خانه.
 • نورپردازی محیطی: این نورپردازی، به جای برجسته سازیِ نقطه­ای خاص یا کمک در انجام وظایف، روشنایی کل محیط را فراهم میکند. این مدل نورپردازی، همان ” حالت روشنایی ” است که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم و روی خلق و خور و مود تاثیر میگذارد.

6- رنگ

رنگ­ها  در طراحی داخلی، درست مانند چراغ های راهنمایی هنگام رانندگی، پیام ها و حالات خاصی را در بر می­گیرند، زیرا مغز ما به گونه ای طراحی شده است که آنها را به شیوه ای خاص درک کند. وظیفه طراح داخلی این است که رنگ­ها آنها را دستکاری کند تا احساس دلخواه را برای خانه شما ایجاد کند.

ما در اینجا چرخه رنگ را توضیح نمی­دهیم، اما مهم است که بدانید رنگ­های مختلف احساسات متفاوتی را القا می کند. به عنوان مثال  رنگ سبز نشان دهنده آرامش و صلح است، در حالی که قرمز تندی بیشتری دارد و نشان دهنده گرسنگی است و بنفش نشان دهنده شکوه است. بنابراین ، مهم است از پالت رنگی که می خواهید در هر فضای خانه استفاده کنید آگاه باشید و آن را خوب بشناسید.

7- بافت

بافت نشان دهندۀ احساسی است که چیزها به ما می­دهند. بنابراین طراحان داخلی باید به ظاهر و احساس بافت خیلی توجه کنند. دو نوع بافت وجود دارد: بافت بصری و بافت واقعی – و طراحان خوب می توانند هر دو را برای ایجاد جلوۀ مطلوب و آنچه که مورد نظرشان است، دستکاری کنند.

 • بافت واقعی

بافت واقعی همان احساس واقعی هست که مواد به ما می­دهند. به عنوان مثال ، ابریشم صاف به نظر می رسد، در حالی که کتان می تواند ترد و خشن باشد. از طرف دیگر ، چرم نیز صاف است اما کاملاً متفاوت از ابریشم به نظر می رسد.

 • بافت بصری

بافت بصری چیزی است که ظاهراً در چشم شما احساس می­شود. به عنوان مثال، کاغذ دیواریِ سنگی دقیقاً مشابه سنگ واقعی نیست، اما توهم سنگ را ایجاد می­کند ، که بیشتر سنتی است تا مدرن.

 

 

یک طراحی داخلی با کیفیت بالا، بر اساس ترکیبی از این 7 عامل است. وقتی می دانید چگونه رنگ ها ، خطوط و فضا را باهم ترکیب کرده و به تناسب هم قرار دهید، آن وقت است که می توانید خانه خود را به چیزی تبدیل کنید که هرگز تصور نمی کردید.

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: